Komentarze Ekspertów

 

– Profesor Władysław Bartoszewski powiedział kiedyś, że warto być uczciwym choć nie zawsze się to opłaca, opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto – ten cytat jest idealny jeżeli chodzi o opisywanie pracodawców i nasz rynek pracy. Konkurs „Pracodawca Roku 2016” to wydarzenie w którym powinni brać udział tak naprawdę wszyscy przedsiębiorcy, mali, debiutujący, ale i obok nich powinny być wielkie przedsiębiorstwa i korporacje. Konkurs będzie sprzyjać uczeniu się dobrych praktyk, a przecież często jest tak, że firmy biorą z siebie przykład. Dla mnie jako dla osoby, która zajmuje się pośrednictwem pracy w zatrudnianiu obcokrajowców wizerunek i wiarygodność przedsiębiorstwa dla którego szukam kadry ma ogromne znaczenie. Jest wiele firm, które w różny sposób chcą wykorzystać obcokrajowców, ich nieznajomość realiów rynku pracy. Są tacy, co chcą płacić mniej, bo ktoś jest innej narodowości lub ma inny kolor skóry. Nie ma naszej zgody na takie traktowanie pracowników. Promowanie dobrych praktyk to jest dobra rzecz.

Trudnym zadaniem kapituły konkursowej jest weryfikacja firm i wyłuskanie tych, którzy zasługują na to by otrzymać prestiżowy tytuł „Pracodawcy Roku 2016”. Pojawiają się głosy, że niektórzy przedsiębiorcy będąc bardzo skromnymi czują się zakłopotani przyjmowaniem wyróżnień i komplementów. Zupełnie niesłusznie. Dobrymi praktykami należy się chwalić i należy dawać przykład innym firmom z naszego miasta i regionu. Spodziewam się, że w pionierskiej edycji najwięcej będzie zgłoszeń od firm o ugruntowanej pozycji oraz od największych graczy na naszym zachodniopomorskim rynku. Te firmy wiedzą, że jest to coś czym warto się chwalić. Możliwe więc, że więcej zgłoszeń będzie w kolejnych edycjach. Czasami jednak nie chodzi o ilość, a o jakość firm, które będą brać udział w konkursie.

Kamil Zieliński
7HR
 

Dlaczego bierzemy udział w tym projekcie?
Bardzo cieszy nas, że powstają takie inicjatywy i jest nam ogromnie miło, że możemy wziąć udział w tym projekcie. W swojej działalności biznesowej koncentrujemy się bardzo na rynku lokalnym, dlatego czujemy się ambasadorem Szczecina i chętnie wspieramy wszelkie akcje, które związane są z rynkiem pracy. Uważam, że posiadamy na swoim podwórku wiele firm, które odnoszą sukcesy gospodarcze głównie dlatego, że bardzo świadomie zarządzają swoim kapitałem ludzkim, dbają o swoich ludzi, warunki pracy i ich rozwój. Warto takie firmy pokazywać, mówić o nich, promować, a przede wszystkim zachęcać do dzielenia się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami.

Dlaczego warto wziąć udział w plebiscycie?
Na obecnym rynku, który wszyscy zgodnie nazywamy rynkiem pracownika niezwykle ważne jest dbanie o wizerunek pracodawcy. Firmy przykładają coraz większą wagę do budowania świadomości marki pracodawcy. Udział w takim plebiscycie daje firmom możliwość zaistnieć w świadomości potencjalnych kandydatów jako pracodawcy godnego zaufania. Pozytywny i jednolity wizerunek pracodawcy na rynku pracy wspiera prowadzone projekty rekrutacyjne, a także przekłada się na wyższy poziom utożsamiania się pracowników z organizacją. Dlatego stawanie w rankingach z innymi firmami i zdobycie tytułu najlepszego pracodawcy może mieć nieocenioną rolę dla firmy. Mocna marka pracodawcy przyciąga najlepsze talenty i staje się firmą, do której kandydaci trafiają z wyboru.

Anna Sudolska
Idea HR Doradztwo Personalne Sp. z o.o.
 Konkurs ”Pracodawca Roku” jest niewątpliwą szansą dla firm w nim uczestniczących aby budować pozytywny wizerunek rzetelnego oraz odpowiedzialnego pracodawcy. Tzw. Employer Branding staje się coraz istotniejszym narzędziem w pozyskiwaniu pracowników na tak trudnym rynku jakim jest rynek pracy w Szczecinie i okolicach.

Należy podkreślić, że udział w takim wydarzeniu jest bez kosztowe a niesie za sobą szereg pozytywnych skutków. Wyróżnienie dla firmy nie pozostaje bez echa na rynku pracy. Pojawiające się publikacje w prasie oraz Internecie budzą zainteresowanie różnych grup – studentów i absolwentów oraz doświadczonych profesjonalistów. Konkurs „Pracodawca Roku” można traktować zarówno jako swoisty barometr opinii jak również jako źródło informacji o firmie jako potencjalnym pracodawcy dla grup docelowych.

Osobiście bardzo się cieszę, że taka inicjatywa pojawiła się w naszym mieście. Jest to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, które bezpośrednio wspiera lokalne firmy jako pracodawców, co nie jest bez znaczenia w obliczu coraz większych problemów z pozyskaniem pracowników. Bardzo dobrze, że taką inicjatywę tworzy organizacja, która jest blisko lokalnego biznesu, dla mnie to znak, że Północna Izba Gospodarcza dba o zrównoważony rozwój przedsiębiorstw w rejonie Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego.

Grzegorz Rezmer
Randstad Polska Sp. z o.o.
 

Organizowany plebiscyt cieszy mnie z kilku powodów. Po pierwsze, nareszcie w naszym regionie pojawi się obiektywny konkurs wyróżniający najlepszych pracodawców. Takie inicjatywy przynoszą ogrom korzyści. Właściwa prezentacja laureatów oraz innych uczestników konkursu pozytywnie wpłynie nie tylko na employer branding każdej z tych firm, ale zaprezentuje szerszej grupie odbiorców SOM jako miejsce pełne świetnych i wartościowych pracodawców. Odpowiednie nagłośnienie i ranga konkursu w przeciągu kilku lat napewno sprawi, że kandydaci spoza naszego województwa zaczną chętniej zwracać uwagę na oferty pracy dostępne na naszym rynku.
Po drugie, budujące jest to, że w konkurs „Pracodawcy Roku” stał się prawdziwym mostem łączym różne środowiska biznesowe z magistratem. Cieszy zaangażowanie, otwartość wszystkich stron i wola współpracy w tym temacie.

Jako organizator HR & Business Trends, pierwszej konferencji HR w Szczecinie (27.04.2017r.) jestem zwolennikiem wszystkich inicjatyw, które wpływają na rozwój i jakość naszego rynku pracy. Nasz region rozwija się niezwykle dynamicznie, dlatego bardzo ważne jest aby właściwie wykorzystać ten trend, dać jak najwięcej narzędzi, wiedzy oraz możliwości i.. przyspieszyć jeszcze bardziej. Niewątpliwie ważne jest to, że PIG jako organizacja zrzeszająca przedsiębiorców zauważa te elementy i aktywnie włącza się we wszystkie działania. Oby tak dalej!

Michał Hamera
www.coaching4.pl
 

Organizatorzy
Współorganizator
OPIS
Patroni Medialni

Partner