Obszar Szczecina jest najbogatszym i najbardziej uprzemysłowionym regionem województwa zachodniopomorskiego. Szczecin jest położony na skrzyżowaniu szlaków wszystkich rodzajów transportu. Stanowi ważny międzynarodowy węzeł transportowy na trasie transeuropejskiego korytarza transportowego północ-południe od południowej Skandynawii przez szlak odrzański, Czechy, Austrię do portów morza Śródziemnego. Leży na trasie łączącej Rosję i Finlandię poprzez Bałtyk z Europą Zachodnią. Obok doskonałej lokalizacji Szczecin charakteryzuje się niezwykłymi warunkami naturalnymi, dużym wyborem atrakcyjnych terenów inwestycyjnych oraz dużym potencjałem wykształconych i wysoko wykwalifikowanych pracowników. To wszystko czyni miasto zarówno przyjaznym miejscem do życia jak i dynamicznie rozwijającą się metropolią.

Szczecin to miasto otwarte na naukę, przedsiębiorczość i inwestorów. W Szczecinie inwestuje się w ośrodki naukowo-badawcze, infrastrukturę informatyczną oraz instytucje otoczenia biznesu. Od lat miasto uznawane jest za aktywnie rozwijający się ośrodek nowoczesnych technologii i BPO z takimi firmami, jak Home.pl, UniCredit, Diebold Nixdorf, Arvato, Metro Services, Asseco Data Systems, Genpact, Mobica, Coloplast. Powstają tu specjalistyczne, zaawansowane oprogramowania często w ramach projektów dla rozpoznawalnych światowych marek: wstrzykiwacze insulinowe, systemy treningowe, symulatory do czołgów Leopard, namioty sferyczne wykorzystane min w wielkich produkcjach filmowych, systemy head up display do samochodów, zaawansowane rozwiązania dla profesjonalnego rynku filmowego i muzycznego, technologia Emb3D, która pozwala na umiejscawianie wirtualnej rzeczywistości w prawdziwych lokacjach
Działalność badawczo-rozwojową prowadzi szereg firm związanych z branżą informatyczną, medyczną, chemiczną takich, jak: READ-GENE, DGS Poland, Avid Technology, Aply, Teonite, Red Sky. Realizacją oraz wspomaganiem działań innowacyjnych zajmują się także centra naukowo-badawcze, między innymi Klaster ICT Pomorze Zachodnie oraz Klaster „Zielona Chemia”.
Jednym z filarów gospodarki Szczecina jest branża morska. Rewitalizowane tereny postoczniowe dziś wykorzystywane są w przemyśle offshore. Na północnych terenach miasta oraz na Wyspach Ostrów Brdowski i Gryfia przemysł morski i stoczniowy rozwijają nowoczesne przedsiębiorstwa, do których należy m.in. ST3 Offshore, Teleyard, Finomar, Stocznia Partner, Morska Stocznia Remontowa Gryfia, Elwiko, JV Steel Construction, Navikon SRY Ltd.

Strategiczna lokalizacja, łatwy dostęp do Bałtyku, dobre skomunikowanie z resztą Europy w połączeniu z dostępnością powierzchni magazynowych i terenów produkcyjnych czynią Szczecin niezwykle atrakcyjnym miejscem do lokowania i rozwoju firm logistycznych. Na swoją siedzibę Szczecin wybrały takie firmy jak: V4L, OT Logistic, Raben, DB, Baltchem, Macsped, CH Hartwig oraz Waimea Holding i Panattoni.

Szczecin to także atrakcyjne miejsce turystyczne. Jednym z tegorocznych wydarzeń będzie finał The Tall Ships Races 2017, który odbędzie się w dniach 5-8 sierpnia.

POTENCJAŁ SZCZECINA

Położenie geograficzne
− Berlin – 127 km
− Kopenhaga – 281 km
− Morze Bałtyckie – 100 km

Doskonałe połączenia krajowe i zagraniczne
− port lotniczy
− droga ekspresowa S3- łącząca północ z południem Europy
− droga ekspresowa S6 – w budowie główna arteria wybrzeża
− autostrada A6
− połączenie promowe ze Szwecją

Porty Morskie Szczecin, Świnoujście, Police
− Obroty ładunkowe w zespole portów morskich Szczecin i Świnoujście – 24 113 tys. ton

Atrakcyjne tereny inwestycyjne
− w 2 podstrefach Specjalnych Stref Ekonomicznych i w 3 podstrefach w sąsiedztwie
− na obszarach poprzemysłowych

Dobrze rozwinięta sieć komunikacji miejskiej

Rozbudowany program wsparcia i obsługi przedsiębiorców i inwestorów

Silny ośrodek akademicki: 5 uczelni publicznych oraz 14 szkół wyższych o charakterze niepublicznym

Wysoka jakość edukacji – XIII Liceum Ogólnokształcące najlepsze w Polsce

Ponad 77% mieszkańców w wieku produkcyjnym i przedprodukcyjnym

Ponad 400 tys. mieszkańców w Szczecinie i ok. 700 tys. w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw – 4623,95 zł

Stopa bezrobocia – 4,7 %

Wartość kapitału zagranicznego przedsiębiorstw – 818,7 mln zł

Rynek powierzchni magazynowych – 187 tys. m2

Rynek powierzchni biurowych – 160 tys. m2 , w
budowie ok. 40 tys. m2