Szczecin jest miastem o ogromnym potencjale, którego właściwe wykorzystanie stwarza szereg możliwości rozwojowych, kulturalnych, mieszkalnych, a przede wszystkim zawodowych. Miasto stanowiące gospodarczo-biznesowy ośrodek północno-zachodniej Polski jest miejscem rozwoju wielu przedsiębiorstw od lat w nim działających. Ponadto przyciąga coraz więcej rozpoznawalnych firm, które z powodzeniem realizują tu kolejne, znaczące dla regionu inwestycje i tworzą nowe, atrakcyjne miejsca pracy. Odpowiedzią na zwiększającą się z każdym dniem ofertę na rynku pracy jest podjęta przez Miasto inicjatywa „Szczecin rekrutuje”, w którą zaangażowanych jest 61 kluczowych firm i instytucji. Wśród nich znajdują się takie marki jak Amazon, Zalando, KK Wind Solutions, Asseco Data Systems, Arvato czy home.pl. Na zainteresowanych czeka kilka tysięcy różnorodnych miejsc pracy przeznaczonych dla kadry technologicznej, inżynierów i informatyków oraz w branży logistycznej. Kampania skierowana jest nie tylko do mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, ale również „sąsiadów” z pomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. W ciągu dwóch tygodni stronę www.kariera.szczecin.eu odwiedziło 20 tysięcy osób, a reklama w serwisach społecznościowych dotarła do blisko 200 tysięcy osób.

Szczecin jest kluczowym węzłem miejskim i portem w korytarzu transportowym Bałtyk Adriatyk położonym na skrzyżowaniu szlaków wszystkich rodzajów transportu. Obok doskonałej lokalizacji charakteryzuje się niezwykłymi warunkami naturalnymi, dużym wyborem atrakcyjnych terenów inwestycyjnych oraz dużym potencjałem wykształconych i wysoko wykwalifikowanych pracowników. To wszystko czyni miasto zarówno przyjaznym miejscem do życia jak i dynamicznie rozwijającą się metropolią.

Szczecin na pewno docenią wszyscy ci, którzy cenią aktywny wypoczynek, a bliski kontakt z przyrodą ma dla nich niebagatelne znaczenie. Miasto łączy trzy elementy: wodę, zieleń i zabudowę w unikalną całość, niezwykle atrakcyjną turystycznie. Piękne kamienice i gwiaździsty układ ulic upodabniają Szczecin do Paryża. Okoliczne tereny – puszcze, rezerwaty przyrody i jeziora stwarzają wielkie szanse dla rozwoju turystyki. Szczecin zaskakuje także ciekawymi pomysłami na spędzanie wolnego czasu. Wśród niezaprzeczalnych atutów miasta jest z pewnością jego położenie. Obszary wodne i zielone stanowią ponad połowę powierzchni Szczecina. Niewiele jest w Europie takich miejsc.

W Szczecinie miłośnicy aktywnego wypoczynku nie będą się nudzić – na terenie miasta znajduje się ponad 100 km ścieżek rowerowych, mariny dla wielbicieli jachtingu, tor kartingowy dla amatorów szybkiej jazdy, basen olimpijski Floating Arena,na którym odbywały się Mistrzostwa Europy i Polski w pływaniu a także położone niedaleko pole golfowe dla zapalonych golfistów. Wrażenie robi Łasztownia z widokiem na port i miejską plażę oraz idealne na romantyczne spacery nadodrzańskie Bulwary z piękną panoramą miasta. Atutem jest także szeroka oferta kulturalna, liczne koncerty i przedstawienia w chociażby w Operze na Zamku, wydarzenia artystyczne odbywające się multifunkcjonalym obiekcie Azoty Arena a także bogaty repertuar szczecińskich teatrów i kin, w tym najstarszego kina świata „Pionier” powstałego w 1909 roku. Inną ciekawą atrakcją jest szczeciński Teatr Lalek PLECIUGA – jeden z najnowocześniejszych budynków teatralnych w Europie. W ostanim czasie głośno było o Szczecinie za sprawą dwóch odważnych wyróznionych wieloma nagrodami projektów architektonicznych – Filharmonii Szczecińskiej, która uzyskała tytuł najlepszego budynku Europy 2015 r. (Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie współczesnej architektury – Mies van der Rohe Award 2015.) oraz Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie, które zostało uznane za najlepszy budynek świata 2016r. (tytuł World Building of the Year 2016 na Światowym Festiwalu Architektury).
Atrakcyjność miasta z roku na rok dostrzega coraz więcej inwestorów, którzy wybierają Szczecin na miejsce swoich inwestycji. Obok przyjaznego klimatu do życia znaczenie mają tekie czynniki, jak położenie w pobliżu rynków niemieckiego i skandynawskiego, dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa oraz niższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. W ostatnim czasie nastąpił intensywny wzrost powierzchni magazynowej, wzrasta liczba centrów handlowo-usługowych oferujących nowoczesną przestrzeń komercyjną. W ostanich latach także szczeciński rynek biurowy rozwijał się w rekordowym tempie. Do użytku oddane zostały projekty o łącznej powierzchni 110 tys. m2, a dzięki wzmożonemu zainteresowaniu firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych zwiększyła się aktywność deweloperska.

Aktualnie firma Agatrans Multi Projekt realizuje przy ul. Południowej inwestycję wartą 70 mln zł – Szczecin Business Plaza. Kompleks obejmuje cztery biurowce klasy A o powierzchni najmu 11,1 tys. m2. Na zewnątrz znajdzie się parking dla 300 samochodów. Poza biurami w kompleksie będzie mieścić się kantyna-restauracja i przedszkole. Całe piętro jednego z budynków przeznaczone jest na sale konferencyjne – dwie małe i dwie duże, które będą mogły być połączone w jedną o powierzchni 150 m2. Przestrzeń między budynkami będzie mogła być wykorzystana do organizacji eventów. Na dachach zaplanowane są zielone tarasy. Obiekty będą chronione przez całą dobę. Bezpieczeństwo zapewnią także karty dostępu i monitoring. Szczecin Business Plaza ma otrzymać certyfikat LEED – jeden z najważniejszych światowych certyfikatów przyznawany obiektom przyjaznym środowisku. Pierwszy etap inwestycji obejmuje dwa biurowce (budynek B i C), każdy o powierzchni całkowitej 1,5 tys. m2, które zostaną oddane do użytku już w trzecim kwartale tego roku. Rozpoczęcie budowy dwóch pozostałych budynków – budynku A o powierzchni 6,7 tys. m2 i D o powierzchni 1,5 tys. m2 inwestor uzależnia od postępów wynajmu powierzchni biurowych.
Deweloper Modehpolmo planuje rozpoczęcie modernizacji zabytkowego budynku u zbiegu ulic Krasińskiego i Niemcewicza. Obiekt po dawnej fabryce Stoewera o powierzchni ponad 2,8 tys. m2 w głównej mierze będzie przeznaczony pod funkcje biurowe. Na trzech górnych kondygnacjach będą mieściły się biura o powierzchniach od 24 m2 do ponad 100 m2. Parter liczący ok. 500 m2 przeznaczony zostanie na lokale usługowo-handlowe. Budynek będzie posiadał także sale konferencyjne, pomieszczenia kuchenne oraz całodobową recepcję, na otaczającym terenie inwestor przewiduje stworzenie miejsc postojowych. Obiekt planowany jest do oddania do użytku w połowie 2018 roku.

Rozwój istniejących oraz przybycie nowych koncernów, w tym z sektora nowoczesnych usług biznesowych spowodował, iż szczeciński rynek hotelowy, podobnie jak cały rynek nieruchomości komercyjnych rozwija się bardzo dynamicznie. Potwierdzeniem tego trendu jest fakt, iż Szczecin obok Warszwy i Krakowa należy do miast, gdzie średnie obłożenie hoteli waha się między 62 a 70% i jest jednym z najwyższych w Polsce.
W listopadzie 2016 roku szczecińska firma Rosiek&Sobczyński na terenie dawnej Stoczni Szczecińskiej przy ul. Druckiego-Lubeckiego wybudowała trzygwiazdkowy Hotel Vulcan. Dla gości przygotowano 107 pokoi oraz osiem apartamentów. Na parterze działa restauracja oraz sale konferencyjne.
Spółka Porto, w której udziałowcem jest firma Calbud, w samym centrum Szczecina – u zbiegu al. Niepodległości – ul. Partyzantów – ul. Kaszubska – Brama Portowa – zapowiedziała realizację inwestycji, w ramach której powstać ma największe w Szczecinie centrum biurowo-konferencyjno-hotelowe Posejdon. Obiekt będzie oferował około 20 tys. m2 powierzchni biurowych, ponad 3 tys. m2 przestrzeni handlowo-usługowej, a także 301 miejsc postojowych dla aut i 100 miejsc postojowych dla rowerów na dwóch kondygnacjach podziemnego parkingu. Dodatkowo kompleks stanie się największym obiektem kongresowym w Szczecinie z salami konferencyjno-bankietowymi i przestronnym foyer mogącymi przyjąć blisko tysiąc osób. Na blisko 12 tys. m2 powierzchni hotelowych będą mieściły się dwa hotele największej na świecie sieci Marriott – czterogwiazdkowy Courtyard i trzygwiazdkowy Moxy. Oba hotele zaoferują łącznie 248 pokoi dla 420 gości. Obiekt będzie posiadał szereg lokali usługowych, w tym kawiarnie i restauracje. Stworzona zostanie również zupełnie nowa przestrzeń publiczna – ogólnodostępne patio ze śródmiejską zielenią oraz blisko 500-metrowy taras widokowy zlokalizowany na dachu budynku. Budynek będzie posiadał miejsca do ładowania aut elektrycznych, myjnię samochodową oraz szatnie i prysznice dla rowerzystów. Dzięki temu stworzona zostanie przestrzeń do komfortowej pracy dla ponad dwóch tysięcy osób. Zastosowane w Posejdonie technologie pozwolą na uzyskanie prestiżowego certyfikatu ekologicznego BREEAM w najnowszej wersji New Construction 2016. Zakończenie inwestycji planowane jest na 1 lipca 2019 roku.